Norges Grand Prix 2020 – 21

NGP-sesongen 2020-21 har, som de fleste andre sjakkaktiviteter i Norge, vært preget av koronasituasjonen.  Sommeren 2020 ble det åpnet opp for å spille landsdekkende turneringer med inntil 200 deltakere.  Nødvendige smittevernstiltak ble iverksatt, og enkelte turneringer måtte innføre begrensninger på deltakerantallet for å kunne tilfredsstille kravet om avstand i lokalet.

I slutten av oktober var vi på vei inn i bølge 2 av pandemien, og det ble full stopp i NGP-turneringer.  På det tidspunktet var det spilt 17 turneringer.  Inneværende sesong blir uansett amputert, og NSFs sentralstyre har vedtatt at sammenlagtpremiene skal reduseres i tråd med aktivitetsnivået, dvs at det vi får inn i NGP-avgift går ut i premier.  Dersom sesongen må avsluttes nå, betyr det at samlet premiepott reduseres med ca 80 prosent. 

Av de turneringene som har vært avholdt, er det langsjakkturneringene som har hatt best geografisk spredning, og dermed er det her det er lettest å lage en relevant resultatliste. §6 i NGP-reglementet sier «For å komme i betraktning for sammenlagtpremie, må man ha deltatt i turneringer i minimum 2 kretser. Dette gjelder også superbonusen”.   Topp 5 i alle klasser finnes nederst i denne saken.

Det er pr i dag veldig usikkert om det blir åpnet opp for å arrangere flere NGP-turneringer denne sesongen.  NSF har pr i dag mottatt søknad om følgende turneringer i juni:

NTG hurtig GP    13. juni

Rosecupen GP   11. – 13. juni

Roselynet GP  12.juni

Disse turneringene vil kun bli gjennomført dersom gjenåpningen av Norge gir anledning til å spille landsdekkende turneringer med mange nok deltakere slik at de i praksis er åpne for alle.  

NSF håper at smittesituasjonen i Norge tillater at NGP-turneringer kan spilles over sommeren, slik at neste sesong blir tilnærmet normal.  Flere NGP-turneringer for høsten er allerede terminfestet.

Stillingen i NGP 2020-21 etter 17 turneringer (spillere som ikke har deltatt i turneringer i minst to kretser, og dermed ikke berettiget til premie, er markert med rødt):

Klasse Mester (standard)

   

1

Trygve Dahl

Hell

583

2

Emerik Våpenstad Roulet-Dubonnet

Hell

490

3

Shazil Shehzad

Sandnes

433

4

Johannes Luangtep Kvisla

Offerspill

416

5

Alexander Øye-Strømberg

Hell

399

       

Klasse 1 (standard)

   

1

Emerik Våpenstad Roulet-Dubonnet

Hell

580

2

Andreas Skrede Hausken

Aalesunds

436

3

Sivert Ihlen

Larvik

424

4

Torbjørn Valvåg

Tromsø

409

5

Per Fredrik Holand

Bodø

408

       

Klasse 2 (standard)

   

1

Svein Dale

1911

786

2

Andreas Skrede Hausken

Aalesunds

551

3

Nicolai Maxime Østensen

Porsgrunn

475

4

Vinjar Hammari

Alta

446

5

Jamie Cross

Stjernen

438

       

Klasse 3 (standard)

   

1

Vinjar Hammari

Alta

463

2

Sindre Lyngsaunet Ytrestøyl

Kristiansund

416

3

Truls Bjorkli Kristiansen

TSF

405

4

Håvard Iversen Bredeli

Narvik

345

5

Jiabao Eivind Ji

Hell

338

       

Klasse 4 (standard)

   

1

Truls Bjorkli Kristiansen

Trondhjem

495

2

Sindre Lyngsaunet Ytrestøyl

Kristiansund

444

3

Birk Sæther Rostad

Tromsø

433

4

Jiabao Eivind Ji

Hell

382

5

Elias Berg Kristensen

Tromsø

295

       

Klasse 5 (standard)

   

1

Andreas Gautestad Anfindsen

Sandnes

344

2

Pål Folven

Hell

312

3

Alina Shehzad

Sandnes

255

4

Eivind Anfindsen

Sandnes

229

5

Terje Holten

Stavanger

222

 

Klasse Mester (hurtig)

   

1

Elham Abdulrauf

Hell

583

2

Afras Mansoor

Hell

490

3

David Nesse

Sandnes

433

4

Anders Hobber

Vålerenga

438

5

Kjetil Stokke

Bergens

426

       

Klasse 1 (hurtig)

   

1

David Nesse

Sandnes

638

2

Afras Mansoor

Søråshøgda

598

3

Elias Hulleberg Sidali

Bærum

398

4

Rune Harald Kristiansen

Moss

385

5

Heine N Johannessen

Haukås

381

       

Klasse 2 (hurtig)

   

1

Vebjørn Maanum Leonhardsen

Bærum

608

2

Ask Amundsen

Strømmen

393

3

Hallvard Haug Flatebø

Haugaland

393

4

Isak Vinh Brattgjerd

OSS

389

5

Olai Dyrhaug Eriksen

Bergens

349

       

Klasse 3 (hurtig)

   

1

Nicolai Maxime Østensen

Porsgrunn

394

2

Viktor Nygaard Løvåsen

Nordstrand

381

3

Håvard Haug

OSS

372

4

Tamas Dienes

OSS

364

5

Teodor Tenfjord Engelsen

Søråshøgda

349

       

Klasse 4 (hurtig)

   

1

Subhan Gilmessen

Vålerenga

457

2

Anto Suprianto

Bærum

448

3

Villum Brevick Kierulf

Konnerud

370

4

Rafe Rehman

Vålerenga

354

5

August Trønnes

Bergens

351

       

Klasse 5 (hurtig)

   

1

Anto Suprianto

Bærum

570

2

Rafe Rehman

Vålerenga

388

3

August Trønnes

Bergens

371

4

Anna Ovidia Young

Sotra

339

5

Aaron Haveland

OSS

322

 

Klasse Mester (lyn)

   

1

Emerik Vapenstad Roulet-Dubonnet

Hell

596

2

Max Moe Pedersen

Hell

465

3

Martin Øksendal

Hell

326

4

Trygve Dahl

Hell

307

5

Pål Folven

Hell

300

       

Klasse 1 (lyn)

   

1

Emerik Vapenstad Roulet-Dubonnet

Hell

605

2

Max Moe Pedersen

Hell

491

3

Martin Øksendal

Hell

336

4

Pål Folven

Hell

310

5

Jiahao Eric Ji

Hell

290

       

Klasse 2 (lyn)

   

1

Emerik Vapenstad Roulet-Dubonnet

Hell

623

2

Max Moe Pedersen

Hell

495

3

Jiahao Eric Ji

Hell

426

4

Martin Øksendal

Hell

346

5

Pål Folven

Hell

324

       

Klasse 3 (lyn)

   

1

Jiahao Eric Ji

Hell

538

2

Martin Øksendal

Hell

394

3

Pål Folven

Hell

393

4

Jiabao Eivind Ji

Hell

381

5

Evsuld Myagmarsuren

Tromsø

219

       

Klasse 4 (lyn)

   

1

Jiabao Eivind Ji

Hell

490

2

Pål Folven

Hell

463

3

Martin Øksendal

Hell

410

4

Kim Andre Engvik

Aure

212

5

Thomas Fjellheim

OSS

207

       

Klasse 5 (lyn)

   

1

Pål Folven

Hell

521

2

Kim Andre Engvik

Aure

209

3

Bjørn Instanes

Bergens

204

4

Nhat-Huy Dac Ho

Hell

203

5

Lukas Dominik Gåsland

Sandnes

183